• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Obezite Nedenleri Alınabilecek Önlemler

Obezite Nedenleri Alınabilecek Önlemler
  • 1 Star
    Loading...

Günümüz hastalıklarından biri olan obezite, çocuklar için büyük tehlike oluşturmaktadır. Mücadele edilmesi zor olan bu hastalık, aile bireylerine önemli sorumluluklar yükler. Bilinçli aileler olarak durumun ciddiyeti karşısında önlemler alınmalıdır. Ertelenmesi sonucunda ciddi sorunlar yaşanır.

Obezitenin oluşmasının başlıca nedeni teknolojinin gelişmesi sonucu ortaya çıkan hareketsiz bir yaşamdır. Günümüz çocukları dijital oyunların başında saatlerce vakit geçirir. Yeme ve içme ihtiyaçlarını da oturdukları yerden geçiştirirler. Aileler burada çocuklarının bilgisayar ya da tablet karşısında geçirdikleri süreye kısıtlamalar getirmelidirler. Çocukların odalarında televizyon, bilgisayar bulundurmamalıdır. Aile içi yemek alışkanlığı getirilmeli ve birlikte aktif yapılan programlar düzenlenmelidir. Bu programlar haftalık, günlük olabilir. Çocuklar spora teşvik edilmeli ve okullarda bulunan sosyal ve sportif faaliyetlere katılmaları sağlanmalıdır. Evde oynayacağı oyunlar yerine temiz havada dışarıdaki oyunlar tercih edilmelidir. Yeni arkadaşlıklar edinmesi sağlanarak sosyalleşmesine katkıda bulunulmalıdır. Küçük işler yapmasına izin verilmeli, aile içinde işbölümüne katılmalıdır.

Çocuklara sağlıklı yemek yeme alışkanlığı getirilmelidir. Sağlıklı yemek yemeği sevdirmekle başlanmalı, yemek ortamı eğlenceli olmalıdır. Çocukla inatlaşmadan çok yemek yemesindense öğün sayısını artırma yoluna gidilmelidir. Yemeği acıktığı zamanlarda ve yavaş yavaş yemelidir. Sevmediği yiyeceklerde farklı pişirme tarzlarına gidilmeli, sunumu ilgisini çekecek şekilde yapılmalıdır. Arkadaşlarıyla bulunduğu ortamlarda farklı tatlar denemekten korkmazlar, bu aileler için avantaj bir duruma getirilmelidir. Yemeklerdeki yağ ve karbonhidrat oranı azaltılmalı, protein oranı artırılmalıdır. Sebze ve meyveye ağırlık verilmeli, ara öğünlere eklenmelidir. Çocuklara ödül olarak şeker çikolata verilmemeli, ceza olarak da yasaklanmamalıdır. Tatlı türü besinlerin yemekten sonra verilmesi daha uygundur. Ayrıca bol bol su içme alışkanlığı da küçük yaşta edinilmelidir.

Çocukları için uyguladıkları bu taktikler yanında ailelerin davranışları da etkilidir. Kendilerinin önemsemediği bu durumu çocuklarından beklemeleri gülünç bir durum olur. Çocukların iyi bir taklitçi olduğu göz önüne alınarak hareket edilmeli, sağlıklı beslenme konusunda iyi birer örnek olunmalıdır.

 

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI