• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Pişik

  • 1 Star
    Loading...

Pişik, bebeğin hassas olan derisinin beze sürtünmesinden dolayı tahriş olması ile oluşan rahatsızlıktır. Oluşan bu tahrişin nedeni alt bezinin küçük gelmesi, çok sıkı bağlanmış olması ya da gerekli sıklıkta değiştirilmemesidir. Çocuk üzerinde uzun süre bırakılan plastik donlar sıcak ve nemli bir ortam oluşturarak bakterinin gelişimini kolaylaştırır. Bu durumda pişik “infekte” olur. Eğer pişik infekte olmuşsa bu genellikle bir mantar enfeksiyonudur ve buna neden olan da genellikle Candida adıyla bilinen bir mantardır. Böyle bir durumda aynı zamanda deriyi etkileyen başka mikroplar da olabilir. Enfeksiyon pişiğin tedavisini çok güç bir hale getirebilir.

“Bebeklerin alt bezlemesinde kumaş bez kullanılıyorsa bu bezleri temizlemek için kullanılan sabun ve temizleyiciler de tahrişe neden olabilir. Bununla birlikte kullan at tipte hazır alt bezlerinin bazıları da bebeklerde tahrişe neden olabilmektedir. Bebeğinizin altını temizlemek için kullanılan hazır ıslak bezler de bu durumu tetiklemektedir. Bu durumlarda alkol paraben ve parfüm içermeyen ürünlerin tercih edilmesi tahrişin oluşmasını engellemede yardımcı olacaktır.”

 


OKUYUCU YORUMLARI