• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Tüp Bebek Yöntemi İle Çocuk Sahibi Olmak

Tüp Bebek Yöntemi İle Çocuk Sahibi Olmak
  • 1 Star
    Loading...

Tüp Bebek Yöntemi ile Çocuk Sahibi Olmak

İlk tüp bebeğin şu anda 35 yaşını geçtiğini göz önüne alırsanız, tüp bebek uygulamalarının oldukça eskiye dayandığını görebilirsiniz. Günümüzde tüp bebek teknolojisi oldukça gelişmiştir. Çocuk sahibi olmak isteyen ama doğal yollarla çocuk sahibi olamayan insanların ilk aklına gelen yöntemlerden olan tüp bebek, çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için umut ışığı haline gelmiştir.

Çiftlerin çocuk sahibi olamamasındaki en önemli etken yeterli sperm ve yumurta üretilememesiydi. Bu etkenler artık tarih oldu denilebilir.  Günümüzden 20 sene önce yeterli sperm ve yumurtanın olmaması tüp bebek tedavisini de sonlandırıyordu. Ancak yakın gelecekte keşfedilen kök hücre sperm ve yumurta üretimi sayesinde çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere yeni bir umut ışığı doğdu. Bilim adamları, kök hücre spermden ve yumurta üretimi sağlanabilirse bunun tıp dünyası açısından bir milat olacağını belirtiyorlar.

Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlanır?

Tüp bebek tedavisi kadının adet döneminden bağımsız olarak herhangi bir gün başlayabilir. İlk görüşmede çiftin kısırlıkla ilgili tedavileri ve planlanan tüp bebek tedavisi ile ilgili bir görüşme ve planlama yapılır.

Eğer çiftler 1 senedir çocuk yapmaya çalışıyorsa ve hiçbir koruma yöntemi kullanmadıkları halde çocuk sahibi olamıyorsa buna infertilite yani kısırlık denir. Dünya üzerindeki çiftlerin ortalama %15’inde kısırlık sorunu vardır.  Yumurta rezerviniz tükenmediyse, 45 yaşını geçmediyseniz, eşinizin sperm üretimi devam ediyorsa ve rahminizde embriyonun yerleşmesine engel olacak patolojik bir sorun yoksa tüp bebek tedavisine başvuruda bulunabilirsiniz.

Tüp bebek tedavisinde başarılı olabilmek için bir takım testler uygulanır. Erkeğin sperm sayısı, kadının yumurtlamasına yönelik hormon testleri ve kadının tüplerinin açık, yumurta içerisinde normal konumda olup olmadığı araştırılır.

En yüksek kriter laboratuvarda döllenme kriteridir. İyi bir laboratuvarda %80’in üzerinde başarı oranı vardır. İkinci kriter kan testinde gebeliğin pozitif çıkmasıdır. Bu oran %50’lerdedir. Üçüncü kriter, gebeliğin artık ultrasonla takip edile biliniyor olmasıdır. En önemli kriter ise eve canlı çocuk götürmedir. Bu oran ise %30 civarındadır.

Erkekte Sperm Bulunamazsa Ne Yapılır?

Tüp bebek tedavisinde herhangi bir deneme sınırı yoktur. Ancak 3 denemeden birinde gebelik oluşmazsa bundan sonraki denemeler için gebelik oluşma şansı %5’tir. Üç denemeye rağmen gebelik oluşmadığında sonraki denemelerde tüp bebek oluşma oranı maalesef artmamaktadır. Bu durumda sperm seçim yöntemleri değiştirilebilir. Ancak bu yöntemin de başarıyı arttırdığına dair bir bulgu yoktur.

Kadının âdetinin ilk günlerinde yumurtaları uyarılır ve ardından embriyo transferi gerçekleştirilir. Bu süreç ortalama 3 haftadır. Bu süreçte kadın belli aralıklarla kontrol edilse de erkeğin sadece yumurta toplama gününde gelmesi yeterlidir.

Erkekte sperm bulunmaması durumunda testis dokusundan biyopsi yöntemiyle örnek alınır ve laboratuvar ortamında içerisinden sperm örnekleri ayrıştırılarak tüp bebek tedavisi için kullanılır.

 

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI