• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Üç Haftalık Gebelik

Üç Haftalık Gebelik
  • 1 Star
    Loading...

3 haftalık gebelik içinde olan bir bayanda, bebek henüz rahim içinde oluşmadığı süreyi kapsar. Bebek 4. haftada rahim içinde oluşmaya başlar, buda hamileliğin başladığı dönem anlamına gelir. Hamilelikte 3. haftanın çok büyük bir önemi vardır. Spermin rahime doğru yol almaya başladığı dönem olmaktadır. Bu dönemde yumurta hücresi sperm hücresi ile karşılaşır ve döllenme gerçekleşir. Bu ilk yola çıkış 3 haftalık gebelik olarak adlandırılır. Kadının yumurtlama esnasında vücudunun salgıladığı progesteron hormonunun etkisi ile spermlerin vajina yolu ile rahime kadar kat ettiği yolu kolaylaştırır. Zıt kutupların birbirini çekme etkisi ile spermler yumurtaya ulaşır.

Spermin rahimde yola çıktığı anda tek bir hücreden ibaretken, yumurta hücresine ulaşana kadar hücre sayısı artmaktadır. Sperm yumurta hücresine geldiği zaman hücre sayısı 16’ya ulaşmış olacaktır. Vajinada yer alan spermlerin, rahime yerleşene kadar verdiği mücadele 10 saat sürmektedir. 10 saatin sonunda 24 saatlik ikinci bir mücadele başlar. Bu mücadelede yumurta hücresinin çevresinde olmaktadır. Sperm hücreleri yumurta hücresinin çevresinde içeri girmek için mücadele verir. Bu mücadele sonunda içeri giren spermin yumurta hücresine ulaşması 20 dakika sürer. Bu yüzden 3 haftalık gebelik anne adayı için oldukça önemlidir. Anne adayının içinde zorlu bir mücadele ve savaş varken, anne adayı hiçbir şey hissetmez.

3 haftalık gebelikte anne adayında oluşan değişiklikler

Bu dönemde anne adayında hiçbir değişiklik olmaz. Hamilelik belirtileri ilerleyen haftalarda belli olacaktır. Bunun dışında bazı bayanlar birkaç küçük belirti ile hamile olduğunu tahmin edebilir. Tabi bütün bayanlarda bu belirtiler hamilelik belirtisi olarak düşünülmemelidir. Aynı zamanda yumurtlama döneminde de bu belirtiler yaşanabilmektedir.

Bu dönemde oluşan belirtiler;

  • Yumurta akı yoğunluğun da cervical mukoza
  • Alt karın ağrısı
  • Vücut ısısının artması
  • Ovaülasyon ve koku hassasiyeti

Bu hafta alınması gereken vitaminler

Hamile kalmayı planlayan ve bunun için çaba gösteren bayanların özellikle folik asit ve özel vitaminler ile beslenmesi gerekmektedir. Anne adayı bu dönemde 400 mikrogram folik asit alması gerekmektedir. Folik asit alımı oldukça önemlidir. Bebeğin sinir ve beyin gelişimini büyük ölçüde destekler. Süt ve süt ürünleri, baklagiller ve yeşil sebzeler beslenme programı içerisinde mutlaka yer almalıdır. Bebeğin sürekli artan kan yoğunluğu için kan yapan ve demir içeren besin maddeleri tüketilmelidir. Demir açısından zengin olan besinler; baklagiller, yumurta, kırmızı et ve yeşil yapraklı sebzelerdir.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI