• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Uçuk

  • 1 Star
    Loading...

Birçok insanda görülen ve tıp literatüründe herpes virüsü olarak nitelendirilen uçuk, kişinin cildinde oluşan ağrılı kabarcıkların olduğu viral bir enfeksiyondur. Uçuğun tedavisi ve kanısı oldukça kolaydır. Uçuğun en belirgin özelliği tekrarlayabilmesi ve bulaşıcı olmasıdır. Genellikle bağışıklık sisteminin zayıf olduğu kişilerde tekrarlama daha sık görülmektedir. Kimi zaman ateşli enfeksiyonların ve hormonal değişikliklerin yaşandığı kişilerde uçuk daha sık tekrarlamaktadır. Çoğunlukla dudak çevresinde, yüz bölgesinde ya da vücudun farklı yerlerinde görülen uçuk, bir takım içi su dolu kabarcıklar şeklinde kendini göstermektedir.

“Uçuğun tedavisi oldukça basittir. Kimi ilaç tedavileri ile uçuğu iyileştirmek mümkündür. Uçuğun bir diğer türü de genital bölgede meydana gelen uçuktur. Farklı bir enfeksiyon türünün genital bölgeye yerleşmesi ile genital herpes oluşabilmektedir. Bu da antiviral ilaçlarla tedavi edilmektedir. Aynı zamanda vücut direncinin azalması ile ortaya çıkan uçuğun tekrarlamaması ve tedavi edilmesi için bağışıklık sistemini kuvvetlendiren çeşitli ilaçlar kullanılması ile mümkün olur. Bulaşıcı olduğu için de uçuk olan kişilerde ten temasından uzak durulmalıdır.”


ETİKETLER
OKUYUCU YORUMLARI