• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yenidoğan Sarılığı

Yenidoğan Sarılığı
  • 1 Star
    Loading...

Yeni doğan bebeklerin yüzde 60’ında erken doğan bebeklerin ise yüzde 80’ninde sarılığa rastlanır. Yeni doğan sarılığı çok tehlikeli değildir ve bir iki hafta içinde geçer. Fakat çoğu yeni doğan bebekte görülen sarılık için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Sarılık cilde sarı rengi veren bir maddenin kandaki seviyesinin artması ve deride birikmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Yeni doğan bebeklerde kırmızı kan hücreleri daha fazla olduğu için onların parçalanması sonucunda bilirubin maddesi meydana çıkar. Doğumdan önce bebeğin bilirubinini annenin karaciğeri temizler; doğumdan sonra ise bebeğin karaciğerini temizleme kapasitesine erişmesi birkaç gün alabilir. Bu yüzden karaciğer tarafından yeterince atılamayan bilirubinin kandaki seviyesi yükselerek sarılığa sebep olur.

Yeni doğan bebeklerde sarılığın erken tespit edilmesi oldukça önemlidir. Çoğunlukla kendiliğinden geçse de, bazı durumlarda bilirubin yükse seviyeye ulaşıp beyine zarar verebilir. Bu yüzden sarılığı bulunan bebeklerde özellikle ilk bir hafta on gün içindeki doktor takibi oldukça önemlidir. Yeni doğan bebeklerde sarılığın farklı nedenleri de vardır. Bunlardan en sık görüleni kan grubu uyuşmazlığıdır. Bu durumlarda alyuvarlar çok hızlı bir şekilde parçalanır ve fazla miktarda bilirubin açığa çıkar. Başka nedenler ise bebeğin yeterince anne sütü alamaması, diyabeti bulunan annelerin bebekleri, bazı durumlarda bebeğin kafa derisi altında kan toplanması durumu, idrar yolunda enfeksiyon olması, anne sütü sarılığı, doğuştan gelen enzim hastalıkları sarılığa neden olabilir. Bebeğiniz sarılık olup olmadığını anlamak için gözlem yapabilirsiniz. Sarılık önce yüzde başlar, kandaki bilirubin seviyesi arttıkça sırasıyla göğse, karına, kola ve bacaklara doğru ilerler. Göz akı da sarı olur. Ciltteki sarı renk en iyi gün ışığı ya da florasanlı lamba altında belli olur. Parmakla hafifçe burun ya da karın bölgesine bastırılıp kaldırıldığında sarı renk bariz bir şekilde ortaya çıkar. Bebeğinizin sarılık olduğunu fark ettiğinizde hemen bir sağlık kuruluşuna gitmeniz önemlidir. Hekim çocuğun bilirubin seviyesini test edebilir ve kesin sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Yeni doğan bebeklerde görülen sarılık hastalığının olduğunu tespit ederseniz ya da bundan şüphelenirseniz bir hekime başvurmanız gerekir. Hekimin yönlendirmeleriyle hastalığı atlatabilirsiniz.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI